Loading Evenemang
  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Kulturnatten: En samling – många berättelser

26 april 2025 18:00-23:59

Det är i år hundra år sedan familjen Eldh tillsammans reste över Atlanten till USA. Museet har grävt i arkivet och hittat resehandlingar, brev och fotografier från tiden kring resan, material som nu för första gången visas för publik. Resan innebar både en början och ett slut. För sista gången var familjen samlad och för sista gången var dottern Brita och hustrun Elise modell för verk av Carl. I ateljén kan man se de personliga porträtten och de foton som kan ha varit inspiration till dem. Under Kulturnatten kommer både verk och brev synliggöras med en lila blomma intill.


Efter ett år återvänder Carl Eldh ensam till Sverige, Elise och Brita stannar i Kalifornien. Genom brev till familjen får vi följa en mycket dramatisk resa som innehåller höga vågor, hotfulla isberg och psykisk påfrestning.

Välkommen till en museisamling som rymmer denna och många andra berättelser och visar ett konstnärskap som sträcker sig över dryga 60 år, i en mer än hundra år gammal ateljé ritad av Ragnar Östberg.

 

Fri entré under Kulturnatt Stockholm.

Varmt välkomna!



Relaterat
Program för barn 30 maj: Det magiska fröet

Program för barn 30 maj: Det magiska fröet

Familjevisning för barn 6-10 år där det magiska fröet är i fokus och leder oss in på trädgårdens historia.
Sagor under trädet 30 maj

Sagor under trädet 30 maj

Omgivna av trädgårdens grönska läser vi sagor om djur och natur och berättar om platsen.
Visning av ateljéträdgården 30 maj

Visning av ateljéträdgården 30 maj

I den grönskande trädgården samlas vi för att titta närmare på dess olika rum och växter, berätta människornas och platsens historia.