

- Detta evenemang har redan ägt rum.
Det var en gång ett frö – och vad hände sen?
24 maj 2025 12:30-13:15
I trädgården som omger ateljén tittar vi närmare på hur fröer kan se ut och vad de kan bli när de grott. Vi väver samman detta med berättelsen om trädgårdens historia – hur blir en trädgård till? I barnens odlingshörna får alla som vill hjälpa till att så, även för att ta med hem.
Familjevisningen i trädgården är gratis för barn i sällskap av vuxen. Programmet passar åldrarna 6–10 år. Kom gärna redan kl. 12 och titta på den tillfälliga utställningen och samlingen i ateljén (ordinarie entréavgifter, barn upp till 15 år fritt). Programmet inleds kl. 12.30 då vi samlas på grusplanen. Varmt välkomna!
Relaterat

Kulturnatten lördag 18 april 18.00–24.00
Möt ett konstnärskap som sträcker sig över sex decennier och ett sekelskifte. Fri entré under Kulturnatten.

Utställning: Samaneh Reyhani
Carl Eldhs Ateljémuseum har glädjen att presentera årets inbjudna konstnär till sommarutställningen 2026 – skulptören Samaneh Reyhani (f. 1990, Teheran, Iran).