Loading Evenemang
  • Detta evenemang har redan ägt rum.

Bellevueparkens byggnader – arkitekturhistorisk stadsvandring

14 september 2025 13:30-14:30

Inom ett till ytan litet område i den engelska parken finns malmgårdar, försvarshistoriska lämningar, höghus, funkisarkitektur och byggnader av enklare slag. Här möter vi fasader som är tjärade, putsade och stålbeklädda i byggnader uppförda för olika syften som även varierat under tid. Tidsperioden sträcker sig från 1700-talets mitt fram till nutid.

Vandringen, ledd av museipedagog Maria Ahlsén, utgår från skulptören Carl Eldhs unika ateljé ritad av arkitekten Ragnar Östberg.

Ingen föranmälan. Samling på grusplanen framför ateljébyggnaden. Vandringen är gratis.

Vandringen är ca 1,1 km och består delvis av långa backar men inga trappor. Röstförstärkare används vid behov.

Programmet är en del av Kulturarvsdagen.

 



Relaterat
Program för barn 30 maj: Det magiska fröet

Program för barn 30 maj: Det magiska fröet

Familjevisning för barn 6-10 år där det magiska fröet är i fokus och leder oss in på trädgårdens historia.
Sagor under trädet 30 maj

Sagor under trädet 30 maj

Omgivna av trädgårdens grönska läser vi sagor om djur och natur och berättar om platsen.
Visning av ateljéträdgården 30 maj

Visning av ateljéträdgården 30 maj

I den grönskande trädgården samlas vi för att titta närmare på dess olika rum och växter, berätta människornas och platsens historia.